KOKIE 2022-IEJI METAI BUVO BUSTURUI?

Baigiantis metams atsiranda natūralus poreikis apžvelgti, kas per juos buvo nuveikta. Kasmet visi sau keliame tam tikrus tikslus, kuriuos norime pasiekti. Kasdieniame skubėjime, buityje ir rutinoje neretai primirštame tuos sau, o gal kartais ir kitiems, keltus tikslus bei duotus pažadus, todėl metų pradžia yra puikus laikas stabtelėti, apmąstyti, įvertinti bei vėl planuoti.

Dar 2021 metų gruodį pranešėme apie įmonės planus – viešojo transporto maršrutų atnaujinimą. 2022 m. šis procesas įgavo pagreitį ir pasirašius sutartį su viešąjį pirkimą laimėjusia įmone, buvo sudarytas veiklų planas bei pradėti darbai. Vyko fokus grupių diskusijos su įmonėmis, mokyklomis, bendruomenių atstovais. Buvo paruošta anketa, kurią kvietėme užpildyti visus tiek važiuojančius viešuoju transportu, tiek juo nesinaudojančius, nes viešasis transportas yra skirtas žmonėms ir tik jie gali tiksliai įvardinti, kokie pakeitimai yra būtini. Po visus metus trukusio proceso gautas galutinis rezultatas su esamos situacijos vertinimu bei pasiūlymais, kaip viešąjį transportą padaryti patogesniu ir patrauklesniu keleiviams. Šiuo metu yra rengiamas rekomendacijų įgyvendinimo veiksmų planas.

Nuslopus nerimui bei panaikinus paskutinius ribojimus dėl Covid-19 pandemijos pasaulį sukrėtė dar viena netikėta žinia – prasidėjęs karas Ukrainoje. Į Lietuvą, kaip ir į kitas šalis nuo karo baisumų bėgantys ukrainiečiai atvyko ieškoti saugaus prieglobsčio. Šiaulių miesto Tarybos sprendimu viešasis transportas jiems yra nemokamas 12 mėn. nuo e. bilieto kortelės išdavimo dienos. Balandžio mėnesį 1200 ukrainiečių buvo išduotos e. bilieto kortelės ir per šį mėnesį jie padarė 15900 kelionių. Lapkričio mėnesį išduotų kortelių skaičius jau siekė 1799 vnt., o kelionių skaičius išaugo iki 46 tūkst. Per visą laikotarpį nuo balandžio iki lapkričio mėnesio kelionių skaičius siekia 362 tūkst.

Nuo birželio mėnesio Šiaulių miesto autobusais nemokamai važiuoja ir Šiaulių rajono senjorai, kuriems yra sukakę 75 m. Jų keliones pagal atliktų kelionių skaičių kompensuoja rajono savivaldybė. Per birželio – lapkričio mėnesius tokios nemokamo viešojo transporto e. bilieto kortelės buvo išduotos 183 senjorams, kurie jau atliko 7900 kelionių.

Šiemet gana intensyviai bendravome su miesto bendruomenėmis. Šių metų gegužės 3 d. UAB „Busturas“ sulaukė garbingų svečių. Vyko susitikimas su Šiaulių miesto savivaldybės gyventojų asociacijos „Visuomeninės iniciatyvos“, Lieporių bei įvairių miesto bendruomenių atstovais, kurie nuolat domisi miesto viešuoju transportu, jo problemomis ir perspektyvomis. Susitikimo metu buvo paliestos abiem pusėms aktualios temos. Įmonės atstovai svečiams pristatė tolimesnius UAB „Busturas“ planus, o generalinis direktorius Vaidas Seirackas išsamiai atsakė į visus kilusius klausimus.

Nepamiršome ir senjorų. Spalio 1-oji – tarptautinė pagyvenusių žmonių diena. Tad artėjant šiai gražiai dienai 2022 m. rugsėjo 30 d. pakvietėme miesto senjorus atvykti į Šiaulių autobusų stotį diskusijai prie kavos puodelio apie miesto viešąjį transportą, jo perspektyvą ir patogumą senjorams bei kitiems keleiviams.

Šiaulių miesto autobusu stotis vis tampa patogesne žmonėms su negalia. UAB „Busturas“ tęsia autobusų stoties pritaikymą silpnaregiams bei žmonėms su judėjimo negalia, todėl pakvietėme jų atstovus įvertinti atliktus darbus bei padiskutuoti apie tolimesnes perspektyvas. Reaguojant į neįgaliųjų poreikius išvykimo aikštelėse buvo įrengti taktiliniai takeliai, kurie pagerina regėjimo negalią turinčių keleivių judėjimą bei jį padaro kur kas saugesniu. Taip pat įrengti bei geltona spalva pažymėti nuvažiavimo trapai keleivių įlaipinimo/išlaipinimo stotelėse, kas padeda judėjimo negalią turintiems keleiviams. Tokie pokyčiai ne tik palengvina kasdienį keliavimą, bet ir suteikia galimybę jiems jaustis savarankiškais.

Neliko pamiršti ir mažieji bei būsimi mūsų keleiviai. Busturo zuikis lankė darželius, bendravo su vaikais, mokė juos, kaip reikia tinkamai elgtis autobuse ir ką daryti, nebūtum zuikiu. Ir toliau intensyviai bendraujame su mokyklomis bei vykstame į jas papasakoti apie įmonės veiklą, galimas profesijas ir priminti apie keliavimo viešuoju transportu taisykles.

Užsiimdami švietėjiška veikla nepamirštame didinti ir savo papildomų paslaugų paketo. Laikėmės sau duoto pažado ir šiemet pradėjome teikti naują oro kondicionierių pildymo paslaugą. Sezono metu šia paslauga galėjo pasinaudoti visi norintys. Pajamos iš papildomų paslaugų augo 24 proc., o gautos pajamos siekė daugiau nei 75 tūkst. Eur.

Šiemet ir vėl įvyko jau tradicinėmis tampančios lenktynės, kurios atspindėjo šių metų Europos judumo savaitės temą –  „Judėk laisviau“. Lenktyniauti nuo PC „Akropolis“ iki Prisikėlimo aikštės, kaip ir praėjusiais metais, buvo pakviesti puikiai pažįstami šiauliečiai, kurie šią distanciją įveikė skirtingais būdais: Evelina Miltenė ir Vytautas Kabaila šį atstumą nubėgo, Tadas Bandza važiavo dviračiu, Severinas Norgaila išbandė elektrinį paspirtuką, Egidijus Elijošius keliavo autobusu, o Gitana Švarcukienė važiavo elektromobiliu.

Esminis šių lenktynių tikslas nepasikeitė – vis dar siekiama įrodyti, kad Šiauliai yra miestas, kuriame gera gyventi ir patogu judėti. Siekiama atkreipti visų dėmesį į galimus keliavimo būdus mieste, parodyti, kad smagiai, greitai ir saugiai galima judėti ne vien automobiliu, nors šiemet lenktynių nugalėtoju ir tapo automobilis.

Naujiena šiais metais – Šiaulių lengvosios atletikos ir sveikatingumo centro „Sportas visiems“ komandos suorganizuotos šeimų sportinės estafetės, kurios pakvietė įveikti kliūčių ruožą paspirtukais, vežimėliais, riedlentėmis, riedučiais, dviračiais ir vienaračiais.

Šiemet UAB „Busturas“ pirmą kartą savo gyvavimo istorijoje gavo „Stipriausi Lietuvoje“ sertifikatą. Tai sertifikatas, suteikiamas finansiškai patikimoms Lietuvos įmonėms, pagrindžiantis gerą įmonės kredito istoriją.  Sertifikatas patvirtina, kad įmonė yra patikima ir labai tikėtina, kad ateityje įvykdys savo finansinius įsipareigojimus. Šis įvertinimas atspindi gerą įmonės ekonominę būklę ir finansinius rezultatus, taip pat indėlį į Lietuvos ekonomikos plėtrą ir sąžiningą verslo kultūrą. Sertifikatas „Stipriausi Lietuvoje“ yra nepriklausomas išorinis įmonės patikimumo patvirtinimas, kuris augina tarpusavio pasitikėjimą, palengvina rizikos vertinimą bei kuria ilgalaikę vertę. Džiaugiamės ir didžiuojamės šiuo pasiekimu bei tikime, kad įmonės finansinis stabilumas ir toliau bus viena mūsų stiprybių.

Dar pernai pradėtos procedūros dėl naujų autobusų pirkimo pagaliau pasiekė finišo tiesiąją. Pagaliau buvo pasirašyta sutartis su pirkimo konkurso laimėtoju UAB „Adampolis“  ir jau greitai Šiaulių miesto gatves pasieksiančius 10 naujutėlaičių hibridinių autobusų. Nuolat pabrėžiame sistemingą ėjimą žalumo keliu, todėl nesukame iš kelio ir dedame visas pastangas, kad tai nebūtų tik pažadai. Pagal šią sutartį mūsų mieste jau visai netrukus važinės naujutėlaičiai MAN Lion‘s City 12 autobusai. Preliminarus autobusų atvykimo į mūsų miestą laikas – 2023 metų vasara.

Žaliasis kursas neapsiriboja vien naujų autobusų pirkimu. Šiauliečius miesto maršrutais kasdien vežantys „Busturo“ dujomis varomi autobusai nuo lapkričio mėnesio naudoja nebe iškastines gamtines dujas (metaną) – visi miesto autobusų parko turimi  dujiniai autobusai pildomi aplinkai draugiškais degalais – biometanu.  Nulinės CO2 emisijos rodiklio autobusų parkui pavyko pasiekti be jokių naujų technologijų diegimo ir papildomų investicijų. Iš žemės gelmių išgaunamos gamtinės dujos ir biometanas savo chemine formule visiškai nesiskiria, todėl biometanas gali būti naudojamas visuose gamtinėmis dujomis varomuose autobusuose iš karto. Šis gamtinių dujų pakeitimas biometanu leis Šiauliams reikšmingai prisidėti prie klimato kaitos mažinimo.

Kaip ir kiekvienais metais, Busturas šventiškai papuošė vieną iš savo autobusų, kuris gruodžio mėnesį išriedėjo į miesto gatves. Autobusas važiuoja ir džiugina miesto gyventojus bei svečius visą šventinį laikotarpį, skirtingais maršrutais kiekvieną dieną. Tačiau 2022-ųjų metų šventes sutinkame ne tik pasipuošę, bet ir su muzika. Net tris dienas viešojo transporto keleiviai galėjo mėgautis koncertu ant ratų, kurį dovanojo Lauros muzikos bei Mikituko meninio ugdymo studijų dainorėliai ir S. Sondeckio menų gimnazijos akordeonistai. Ši iniciatyva sulaukė didelio dėmesio bei susižavėjimo, todėl kitąmet koncertas ant ratų ir vėl bus organizuojamas.

O metus užbaigėme su  nemaža naujiena viešajame transporte. 2022 m. gruodžio 22 d. Šiaulių miesto Taryba pritarė siūlymui dėl Kontrolės bilieto viešajame transporte įvedimo. Pasikeitimai keleivius pasiekė jau 2023 m. sausio 1 d. Nuo šiol miesto autobusais važiuojantys keleiviai, kurie dėl įvairiausių priežasčių neturi autobuso bilieto, galės įsigyti kontrolės bilietą ir taip išvengti administracinio nužengimo protokolo surašymo. Su šiuo bilietu atsiranda galimybė įsigyti kontrolės bilietą ir tęsti savo kelionę negaištant laiko ir neturint fiksuoto nusižengimo. Ši alternatyva nėra skatinimas važiuoti be bilieto, nes skirtumas tarp vienos kelionės kainos (0,60 Eur) ir kontrolės bilieto (8 Eur) yra gana ženklus. Keleiviui atsisakius įsigyti šį bilietą, vyks standartinė procedūra – jis bus išlaipinamas iš autobuso ir surašomas administracinio nusižengimo protokolas.

Kontrolės bilietą galima įsigyti tik keleivių kontrolės patikros metu pas autobuso vairuotoją mokant grynaisiais arba banko kortele. Jis galios 1 valandą nuo įsigijimo momento, neapribojant kelionės maršruto.

Nuo 2023 m. sausio 1 d. įsigaliojo ir dar vieni pakeitimai, kurie reglamentuoja, kad  nemokamai viešuoju transportu galės važiuoti visi vaikai iki 7 metų amžiaus. Iki šiol galiojusioje tvarkoje buvo numatyta, kad kiekvienas suaugęs keleivis gali nemokamai vežtis 2 vaikus iki 7 metų amžiaus, jei jie neužima sėdimos vietos. Nuo šiol šis apribojimas yra panaikinamas. Šiaulių miesto Tarybos pritartas naujas siūlymas palengvins ne tik tėvų, turinčių daugiau nei 2 vaikus, keliavimą viešuoju transportu, bet jį ženkliai supaprastins ir darželio auklėtojoms ar mokytojams, keliaujantiems su didesne vaikų grupe.  Svarbu nepamiršti, kad išlieka reikalavimas keleivių kontrolės darbuotojams tikrinimo metu pateikti vaikų amžių liudijančius dokumentus.

Metai praskriejo nepastebimai. Atrodo dar liko daug nebaigtų darbų, ne iki galo įgyvendintų projektų bei ne visi duoti pažadai buvo ištesėti. Tačiau žvelgiant į jau nuveiktus darbus galima jais pasidžiaugti ir didžiuotis. Visa didelė Busturo komanda dirba kasdien, kad keliavimas viešuoju transportu būtų kiek įmanoma sklandesnis ir patogesnis. Kartais ne viskas pavyksta, tačiau net ir nesėkmės gyvenime yra vertinga pamoka, kuri padeda tobulėti, eiti pirmyn ir toliau siekti užsibrėžtų tikslų. Linkime prasmingų, sėkmingų, o svarbiausia taikių 2023-ųjų metų ir su nekantrumu laukiame Jūsų autobusuose.

Paskelbimo data: 2023-01-02